Gyakori látáshibák
Rövidlátás (miópia)
Rövidlátás esetén a távolra látás jelent problémát. A távoli tárgyak már nem élesen, hanem elmosódottan látszódnak. Leggyakoribb oka, hogy a szemtengely a normálisnál hosszabb, emiatt a beérkező fénysugarak nem az ideghártyán, hanem előtte egyesülnek.
Látásélmény rövidlátás esetén
Távollátás (hipermetrópia)
Távollátás esetén a közelre látás jelent nehézséget. A közeli tárgyak, például olvasáskor a betűk elmosódottan látszódnak, míg a távoli tárgyakat élesen látja az érintett egyén. Leggyakoribb oka, hogy a szemtengely a normálisnál rövidebb, emiatt a beeső fénysugarak nem az ideghártyán, hanem mögötte egyesülnek.
Látásélmény távollátás esetén
Asztigmia
Asztigmia esetén bármely távolságra homályosan, elmosódottan lát az érintett. Ilyenkor a szaruhártya görbülete síkonként eltérő, vagyis az egyik irányban domborúbb, míg a másik irányban laposabb (mint egy citrom). Az így létrejövő szabálytalan, elliptikus felszín miatt a beeső fénysugarak nem egyetlen pontban fókuszálódnak, így a gyújtópont helyett gyújtóvonalat hoznak létre. A jelentős asztigmia életlen, elmosódott látást eredményez.
- A rövidlátó egyének számára a távolra látás jelent problémát, vagyis a távoli tárgyakat életlenül, elmosódottan látják.
- A távollátó egyének számára a közelre látás, például az olvasás jelent nehézséget.
- Asztigmia esetén bármely távolságra homályosan, elmosódottan lát az érintett.