Szürkehályog-műtét

Szürkehályog-műtét

A műtét folyamata

A műtét gyors és kíméletes beavatkozás, amelyet rendszerint ambuláns formában, helyi érzéstelenítésben végeznek. A műtét során eltávolítják a beteg saját, elhomályosult szemlencséjét, és egy tiszta, átlátszó műlencsével pótolják.

Első lépésben feldarabolják (1), majd kiszívják (2) a beteg saját elhomályosult szemlencséjét. Ezekre a műveletekre a lencsetokban (3) kerül sor.
A beavatkozást fakoemulzifikációnak nevezzük. A szaruhártya szélén ejtett pár milliméteres metszésen keresztül egy szondát vezetnek a szem belsejébe, amelynek segítségével feldarabolják, elfolyósítják és kiszívják a lencsemagot. Ezzel egyidejűleg steril oldattal feltöltik a szemet, hogy a beavatkozás során eltávolított folyadékmennyiséget pótolják.

Ennél a modern eljárásnál a lencsét körülvevő hártya, az úgynevezett lencsetok érintetlen marad.

A következő lépésben sor kerül a műlencse behelyezésére:
az előbbi apró metszésen keresztül az orvos becsúsztatja az immár üres lencsetokba a lágy anyagból készült, összehajtogatott, műlencsét. Innen ered a műlencse másik elnevezése: intraokuláris (szemen belüli) lencse. A műlencse átmérője 11-13 mm, anyaga rendszerint lágy akril vagy szilikonszármazék. Behelyezést követően lassan, szabályozott módon szétnyílik a szem belsejében, és az úgynevezett haptikák (rögzítőkengyelek, „lábak”) segítségével önállóan lehorgonyzódik a lencsetokban.
A műtét manapság már olyan apró metszéssel jár, hogy nem szükséges összevarrni, a seb magától záródik.

 

 

 

1. Dr. Biró Zsolt - MODERN SZÜRKEHÁLYOG SEBÉSZET: KLINIKAI ÉS EXPERIMENTÁLIS VIZSGÁLATOK. MTA DOKTORI ÉRTEKEZÉS TÉZISEI Pécsi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Szemészeti Klinika PÉCS, 2011.
2. Koncsek, R. Évente tizenkétezren veszítik el látásukat a szürkehályog miatt – Világgazdaság 2017. 04. 05.
https://www.vg.hu/vallalatok/egeszsegugy/evente-tizenketezren-veszitik-el-latasukat-a-szurkehalyog-miatt-486325/